Juto:Siƚabasion

Da Wikisionario
Jump to navigation Jump to search

Inte la sesion siƚabasion de na paròƚa del Wikisionario va mesa la siƚabasion ortografega de la paròƚa.

Indicasion xeneraƚi[canbia]

Ƚa sesion de la siƚabasion la se introduxe co'l modèl {{-hyph-}}, po se va so la riga soto e va mesa, dopo un punto e virgoƚa (;), la siƚabasion conpleta de asento e co le siƚabe divixe da la secuensa "spasio, 'pipe (overo: |), spasio". Par exenpio:
{{-hyph-}}
; àl | ba | ro

Vèneto[canbia]

Par le paròƚe in vèneto, inte la siƚabasion, va meso el asènto tlnico anca se no'l ghe xe so l'ortografìa.

Donca el ghe va sìa so "àlbaro" (che esendo "sdrùsoƚa" la ga el asènto anca par l'ortografìa):

{{-hyph-}}
; àl | ba | ro

Che so "butiro" (che esèndo "piana" par l'ortografìa no la ga el asènto):

{{-hyph-}}
; bu | tì | ro

El grupo s-c el va tratà diversamènte se'l se cata a inisio paròƚa o in mèxo:

{{-hyph-}}
; scian | tì | xo
{{-hyph-}}
; màs | cio

In tuti e do i caxi no va meso el tratin so la siƚabasion.

Ƚa S preconsonòntega (sùito prima de na consonante. Ƚa pol èsar lèta /s/ o /z/) la va tratà cofà el grupo s-c, donca insieme co la sìƚaba presedènte co la xe presedùa da na vocaƚe e co la sìƚaba sucesiva co la xe la prima létera de la paròƚa[1].

{{-hyph-}}
; des | men | te | gà
{{-hyph-}}
; des | ti | rà | da
{{-hyph-}}
; stà | fa

Ditonghi[canbia]

Le vocaƚe vexine (ditongo) nte la lengua vèneta nte la siƚabasion le va scrite stacade, specialmènte se el asènto el xe su la seconda de le do vocaƚe. Cuesto el sucede anca se la prima de le do vocaƚe xe na I o na U asentada (co 'l asènto là), ma se la I o la U no le xe asentade alora xe en ditongo parché cuele xe dele semivocaƚe (/j/ e /w/ invese che /i/ e /u/), e el va scrito insieme.

{{-hyph-}}
; ga | ƚe | à | sa
{{-hyph-}}
; Lù | sia
{{-hyph-}}
; pre | se | dù | o

Caxi particoƚari[canbia]

Siƚabasion no univoche[canbia]

Cuando che na paròƚa inte na lengua la pol 'ver pì de na posibiƚe siƚabasion no se pol scominsiar la riga co'l ";". Ogni riga la va scominsià co un asterisco (*), seguio dal anbito (infrà parentexe e in corsivo), e par ultema la siƚabasion in graseto.

Par exenpio el inglexe present:

{{-hyph-}}
* ''(agetivo, nòme)'' '''pres | ent'''
* ''(vèrbo)'' '''pre | sent'''

Opur el latin verbena:

{{-hyph-}}
* ''(nominativo, vocativo)'' '''ver | bē | nă'''
* ''(ablativo)'' '''ver | bē | nā'''

Varianse de siƚabasion[canbia]

In serti caxi no xe posibiƚe distinguare 'l anbito. In sti caxi le varianse le va mese so la stesa riga e separae da la congiunsion "o"; dato che la congiunsion la ga da èsar scrita in caratere normaƚe anca in sto caxo no se pol doparar ";" a inisio riga. Par exenpio el itaƚian cespita:

{{-hyph-}}
'''cè | spi | ta''' o '''cé | spi | ta'''

Locusion e espresion[canbia]

Inte le locusion e inte le espresion la separasion infrà le paròƚe la se fa co un tratin orixontaƚe (-). Par exenpio "locusion nominaƚe":

{{-hyph-}}
; lo | cu | sión - no | mi | nà | ƚe

Paroƚe co'l tratin[canbia]

Inte le paròƚe foreste che le ga un tratin inte'l ortografia xe nesesario mantegner el tratin anca inte la siƚabasion e 'l va meso tacà a la siƚaba che ghe xe prima: Par exenpio el itaƚian lecca-lecca:

{{-hyph-}}
; léc | ca- | léc | ca

O el inglexe best-seller:

{{-hyph-}}
; best- | sell | er

Risorse[canbia]

Ła siƚabasion inte le varie lengue la se cata inte i vari galepin. Oviamente va cità inte la sesion {{-ref-}} la risorsa che s'à doparà.

Pàjine ligae[canbia]

Notasion[canbia]

  1. Se veda in Grammatica Veneta del Prof. Silvano Belloni a pag. 20
Traesto fora da Wikipèdia - L'ençiclopedia łìbara e cołaboradiva in łéngua Vèneta "https://vec.wiktionary.org/w/index.php?title=Juto:Siƚabasion&oldid=32030"