Ajuto:Siłabasion

Da Wikisionario
Jump to navigation Jump to search

Inte ła sesion siłabasion de na paròła del Wikisionario va mesa ła siłabasion ortografega de ła paròła.

Indicasion xenerałi[canbia]

Ła sesion de ła siłabasion ła se introduxe co'l modèl {{-hyph-}}, po se va so ła riga soto e va mesa, dopo un punto e virgoła (;), ła siłabasion conpleta de asento e co łe siłabe divixe da ła secuensa "spasio, 'pipe (overo: |), spasio". Par exenpio:
{{-hyph-}}
; àl | ba | ro

Vèneto[canbia]

Par ƚe paròƚe in vèneto, inte ƚa siƚabasion, va meso el asènto tlnico anca se no'l ghe xe so l'ortografìa.

Donca el ghe va sìa so "àlbaro" (che esendo "sdrùcioƚa" ƚa ga el asènto anca par l'ortografìa):

{{-hyph-}}
; àl | ba | ro

Che so "butiro" (che esèndo "piana" par l'ortografìa no ƚa ga el asènto):

{{-hyph-}}
; bu | tì | ro

El grupo s-c el va tratà diversamènte se'l se cata a inisio paròƚa o in mèxo:

{{-hyph-}}
; scian | tì | xo
{{-hyph-}}
; màs | cio

In tuti e do i caxi no va meso el tratin so ƚa siƚabasion.

Ƚa S preconsonòntega (sùito prima de na consonante. Ƚa pol èsar lèta /s/ o /z/) ƚa va tratà cofà el grupo s-c, donca insieme co ƚa sìƚaba presedènte co ƚa xe presedùa da na vocaƚe e co ƚa sìƚaba sucesiva co ƚa xe ƚa prima létera de ƚa paròƚa[1].

{{-hyph-}}
; des | men | te | gà
{{-hyph-}}
; des | ti | rà | da
{{-hyph-}}
; stà | fa

Ditonghi[canbia]

Le vocaƚe vexine (ditongo) nte la lengua vèneta nte ƚa siƚabasion le va scrite stacade, specialmènte se el asènto el xe su la seconda de ƚe do vocaƚe. Cuesto el sucede anca se la prima de le do vocaƚe xe na I o na U asentada (co 'l asènto là), ma se la I o la U no le xe asentade alora xe en ditongo parché cuele xe dele semivocaƚe (/j/ e /w/ invese che /i/ e /u/), e el va scrito insieme.

{{-hyph-}}
; ga | ƚe | à | sa
{{-hyph-}}
; Lù | sia
{{-hyph-}}
; pre | se | dù | o

Caxi particołari[canbia]

Siłabasion no univoche[canbia]

Cuando che na paròła inte na lengua ła pol 'ver pì de na posibiłe siłabasion no se pol scominsiar ła riga co'l ";". Ogni riga ła va scominsià co un asterisco (*), seguio dal anbito (infrà parentexe e in corsivo), e par ultema ła siłabasion in graseto.

Par exenpio el inglexe present:

{{-hyph-}}
* ''(agetivo, nòme)'' '''pres | ent'''
* ''(vèrbo)'' '''pre | sent'''

Opur el latin verbena:

{{-hyph-}}
* ''(nominativo, vocativo)'' '''ver | bē | nă'''
* ''(ablativo)'' '''ver | bē | nā'''

Varianse de siłabasion[canbia]

In serti caxi no xe posibiłe distinguare 'l anbito. In sti caxi łe varianse łe va mese so ła stesa riga e separae da ła congiunsion "o"; dato che ła congiunsion ła ga da èsar scrita in caratere normałe anca in sto caxo no se pol doparar ";" a inisio riga. Par exenpio el itałian cespita:

{{-hyph-}}
'''cè | spi | ta''' o '''cé | spi | ta'''

Locusion e espresion[canbia]

Inte łe locusion e inte łe espresion ła separasion infrà łe paròłe ła se fa co un tratin orixontałe (-). Par exenpio "locusion nominałe":

{{-hyph-}}
; lo | cu | sión - no | mi | nà | łe

Parołe co'l tratin[canbia]

Inte łe paròłe foreste che łe ga un tratin inte'l ortografia xe nesesario mantegner el tratin anca inte ła siłabasion e 'l va meso tacà a ła siłaba che ghe xe prima: Par exenpio el itałian lecca-lecca:

{{-hyph-}}
; léc | ca- | léc | ca

O el inglexe best-seller:

{{-hyph-}}
; best- | sell | er

Risorse[canbia]

Ła siłabasion inte łe varie lengue ła se cata inte i vari galepin. Oviamente va cità inte ła sesion {{-ref-}} ła risorsa che s'à doparà.

Pàjine ligae[canbia]

Notasion[canbia]

  1. Se veda in Grammatica Veneta del Prof. Silvano Belloni a pag. 20